نخوردن صبحانه ضریب هوشی كودكان را كاهش می‌دهد
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشكی اصفهان گفت: نخوردن صبحانه ضریب هوشی و قدرت یادگیری كودكان و دانش آموزان را كاهش داده و به خستگی زودهنگام آنان منجر می‌شود.

دكتر"مهدی سالك" فوق تخصص غدد روزیكشنبه درگفتگوبا ایرنا افزود: خوردن صبحانه نقش مهم واساسی درافزایش قدرت یادگیری،خلاقیت وابتكار كودكان دارد ، بنابراین والدین باید نسبت به صرف صبحانه فرزندان ، بیش از دیگر وعده غذائی دقت كنند.

وی اظهار داشت: كودكان هفت تا هشت ساعت بعد از خوردن شام، در ناشتایی بسر می‌برندو با صرف صبحانه مغز از قند كافی به عنوان غذا و منبع انرژی استفاده می‌كند.

سالك افزود: برای اینكه كودك و دانش‌آموز اشتهای كافی برای خوردن صبحانه داشته باشند ، باید شام را در ساعات ابتدایی شب صرف كنند و شبها در ساعت معینی بخوابند تا صبح زود بیدار شوند و وقت كافی برای خوردن صبحانه داشته باشند.

وی بااشاره به این كه برخی از آنان علاقه مند به‌خوردن صبحانه نیستند گفت:
در این موضوع والدین می‌توانند بادادن تنقلات سنتی مانند گردو ، بادام و نیز یك عدد كیك ، صبحانه مقطعی فرزند خود را تامین و برای بردن لقمه نان و پنیر به عنوان صبحانه كامل به مدرسه ترغیب شوند.

وی افزود : اگر مدت زمان نخوردن صبحانه طولانی تر باشد، نگهداری قندخون در سطحی كه مغز قادر به فعالیت طبیعی خودباشد، دشوارتر و یادگیری ، تمركز حواس و تعادل حركتی آنها مختل می‌شود.

وی با بیان اینكه نخوردن صبحانه درصورتی كه تداوم یابد تبدیل به عادت می‌شود، گفت: این امر موجب دریافت كم مواد مغذی روزانه مورد نیاز فرد را می‌شود كه در وعده‌های دیگر جایگزین نخواهد شد.

وی آگاهی دادن كودكان و دانش آموزان از سوی والدین و مسئولان مدارس ،از تاثیرات بد نخوردن صبحانه امری ضروری دانست و گفت: غذاهایی مثل فرنی، شیربرنج، حلیم و عدسی كه اغلب مورد علاقه كودكان هستند، از ارزش غذایی بالایی برخوردارند، كه می‌تواند كودكان را به خوردن صبحانه علاقه مند كند.

این متخصص غدد نان، پنیر و گردو، نان و تخم مرغ، نان ، كره ، مربا و نان ، كره و خرما همراه با یك لیوان شیر را صبحانه‌هایی سالم و مغذی برای رشد و تنظیم فعالیت غدد كودكان سنین مدرسه دانست.

دكتر"علی رنجبران" كارشناس علوم تغذیه دانشگاه اصفهان نیز گفت: مهمترین وعده غذائی برای كودكان و نوجوانان به دلیل داشتن پروتئین و فیبر صبحانه است.

وی افزود :میل كردن "صبحانه سالم" كاملا ضروری است به‌طوریكه حذف آن برای سلامت جسمی و روحی بسیار مضر است و در درازمدت باعث بروز بیماری‌های تغذیه، خونی و استخوانی می‌شود.

این كارشناس علوم تغذیه گفت: بررسی‌ها نشان داده‌است كه خوردن صبحانه حتی یك "لقمه ساده" نان و پنیر ، خرما، گردو و تخم مرغ، توانایی ذهنی و روانی را در افراد بخصوص كودكان كه درحال رشد هستند و نیاز به مواد مغذی دارند، افزایش می‌دهد.

وی،بابیان‌این كه اغلب كودكان در نخوردن صبحانه‌ازوالدین خود الگوبرداری می كنند،افزود: به‌دلیل این كه زندگی ماشینی فرصت خوردن صبحانه را از مردم گرفته است بهتر است آنها از شب قبل ، صبحانه خود و كودك را به شكل لقمه‌یی آماده كنند و در زمان مناسب ساعات اولیه روز میل نمایند.

وی باتاكید براین كه می‌توان هر وعده غذایی را به جزء صبحانه‌ازسبد تغذیه روزانه حذف كرد، گفت: خانواده‌ها باید عادت غلط نخوردن صبحانه را ترك كنند زیرا در درازمدت به بیماریهای سوء تغذیه، پوكی استخوان و كند ذهنی دچار می شوند.

یك رژیم غذایی كامل برای نوجوانان
دوره نوجوانی دوره بسیار مهمی است كه باید همه چیز آن با دقت بررسی و تحلیل شود. به غیر از مسائل روحی و روانی كه بسیار مهم اند، تغذیه نیز جایگاه خاص و ویژه ای در این دوران دارد و جای تحقیق و بررسی است. چرا كه نوجوانان امروز ما جوانان و آینده سازان فردای ما هستند. دراین دوران كه فاصله میان كودكی و جوانی است بچه ها وارد مرحله نوجوانی می شوند و بلوغ توا
Cم دوره نوجوانی دوره انتقال از كودكی است و از نظر رشد اهمیت زیادی دارد. بنابراین تغذیه در این دوران نقش اساسی دارد. پس باید باورهای غلط غذایی را از بین ببریم و در اصلاح باورهای غذایی رسانه های گروهی از اهمیت بسزایی برخوردار هستند و برای دستیابی به جامعه ای سالم، خلاق و پویا باید آموزش تغذیه در همه ابعاد آن صورت گیرد. در موارد فردی باید از سالم و مغذی بودن اطمینان و اطلاع كافی داشته باشیم و از طریق مشاوره با متخصصان تغذیه رژیم های غذایی خود را اصلاح كنیم (درمورد نوجوانانمان) و در موارد گروهی هم توصیه می شود به همه ابعاد دقت كافی شود تا نوجوانانمان دچار سوءتغذیه نشوند و از راهنمای غذایی ذیل كه تمامی مواد غذایی لازم و كافی را دارد در برنامه روزانه خود استفاده كنیم.
1– گروه نان و غلات: روزانه 9 تا 11 واحد – یك واحد نان برابر است با یك برش نان بربری یا سنگك به اندازه یك كف دست یا برابر است با 4 برش نان لواش به اندازه كف دست. (یك واحد از برنج و ماكارونی پخته شده برابر است با نصف لیوان)
2– گروه شیر و لبنیات: روزانه 3 واحد یا بیشتر
یك واحد از شیر و ماست برابر است با یك لیوان ™ یك واحد از پنیر برابر است با 45-30 گرم
یك واحد از كشك برابر است با یك چهارم لیوان ™ یك واحد از دوغ برابر است با 2 لیوان
3– گروه سبزی ها: روزانه 4 تا 5 واحد
یك واحد سبزی برابر است با یك لیوان سبزی خام ™ برابر است با نصف لیوان سبزی پخته ™ برابر است با یك عدد سیب زمینی متوسط
4– گروه میوه ها: روزانه 3 تا 4 واحد
یك واحد از میوه برابر است با یك عدد میوه متوسط ™ برابر است با یك دوم تا سه چهارم لیوان آب میوه برابر است با یك چهارم لیوان میوه خشك.
5– گروه گوشت و جانشین های آن: روزانه 2 تا 3 واحد.
یك واحد گوشت برابر است با 2 تا 3 تكه خورشتی (90-60 گرم) گوشت قرمز، ماكیان و ماهی پخته شده .
30 گرم گوشت برابر است با یك عدد تخم مرغ یا نصف لیوان حبوبات پخته یا 3 قاشق غذاخوری از مغزهای پسته و فندق و گردو
مشكلات ناشی از تغذیه ناسالم
1– كم وزنی و لاغری: كه بیشتر ناشی از تصور غلط نوجوانان از تناسب اندام است و به دنبال آن بعضی اقدام به رژیم سخت و خودسرانه می كنند كه سلامت آینده آنان را به خطر می اندازد.
2– اضافه وزن و چاقی: كه اغلب در اثر كم تحركی و فعالیت بدنی، استفاده مداوم از تلویزیون و رایانه و نیز رژیم های غلط غذایی و مصرف زیاد تنقلات، نوشابه ها و غیره است.
3– كم خونی: كه ناشی از فقر آهن كه یكی از مشكلات شایع تغذیه ای به ویژه در دختران در این سنین است كه بر رشد جسمی –ذهنی و سیستم ایمنی آنها اثر سوء دارد. كم خونی دراین دوران در اثر افزایش نیاز (به دلیل رشد) استفاده از رژیم های غذایی فقر آهن، آلودگی های انگلی و آلودگی های محیطی (مانند ذرات ریز سرب معلق در هوا) به وجود می آید.
4– بی اشتهایی عصبی یا پرخوری عصبی، منجر به سوءتغذیه می شود و نیاز به اصلاح رفتار خواهد داشت. در كنار آن مشاوره تغذیه ای ضروری است.
– آكنه (جوش صورت) كه مشكل 80 درصد نوجوانان است بیشتر تحت تاثیر عوامل هورمونی، استرس، فازهای قاعدگی و ژنتیك رخ می دهد. استفاده از مواد غذایی مانند مغزها در بروز آن تاثیر زیادی ندارند. مطالعات نشان داده است كه ارتباطی قوی بین دریافت غذا و بروز آكنه وجود ندارد. اما ارتباط آن با كمبود دریافت مواد مغذی مانند ویتامین ئ و روی شناخته شده است.
توصیه های تغذیه ای

برنامه غذایی نوجوانان باید شامل تركیبی از غذاهای مختلف در گروه های اصلی غذایی باشد.
سه وعده اصلی غذایی با تاكید بر مصرف صبحانه و در میان وعده توصیه می شود. در میان وعده ها به جای استفاده از مواد غیرمغذی و بعضاً كالری زا مثل نوشابه ها، چیپس، كیك ها از مواد غذایی مغذی مانند شیر، نان، پنیر، خشكبار، میوه ها و مغزها استفاده شود.
جهت پیشگیری از كم وزنی و لاغری از انجام هرگونه رژیم خودسرانه به شدت خودداری شود و تحت نظر متخصصان تغذیه اقدام شود. جهت پیشگیری از اضافه وزن و چاقی ضمن توصیه به فعالیت های روزانه استفاده از یك رژیم غذایی صحیح و متعادل تحت نظر متخصصان تغذیه ضروری است.
برای جلوگیری از كم خونی ناشی از فقر آهن مواد ذیل توصیه می شود: 1– استفاده از مواد غذایی صحیح و همچنین غنی از آهن مثل گوشت، سبزی های سبز برگ و حبوبات.
2– استفاده از مواد غذایی دارای ویتامین ث. انواع سبزی های تازه، فلفل سبز، گوجه فرنگی، كلم، میوه های تازه به خصوص پرتقال، لیمو و سایر مركبات همراه با غذا كه سبب می شود آهن بیشتر جذب شود.
3– عدم استفاده از چای در فاصله 2 تا 3 ساعت قبل و بعد از غذا به ویژه غذاهای آهن دار.
4– درمان آلودگی های انگلی و محیطی.
5– از مصرف نوشابه های شیرین و گازدار خودداری شود.
6– مصرف غذاهای آماده و صنعتی محدود شود و بیشتر از غذاهای تازه استفاده گردد.

نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 1 دی 1390    | توسط: تعلیم و تربیت    |    | نظرات()